Co warto zobaczyć w Kostomłotach?

Kostomłoty to urocza wieś, która – dzięki położeniu nad Bugiem, tuż przy granicy z Białorusią – urzeka już samym swym położeniem. Dla tych, których fascynują skarby drewnianej architektury oraz miejsca związane z różnymi religiami i kulturami, Kostomłoty są bez wątpienia fascynującym kierunkiem wycieczki. To jedna z najciekawszych pod tym względem wsi na Podlasiu, której warto poświęcić więcej uwagi. Co warto wiedzieć na temat tej miejscowości?

Na jakie atrakcje warto zwrócić uwagę podczas wizyty na terenie miejscowości Kostomłoty?

Kostomłoty to wieś o ciekawej przeszłości, z którą warto się zapoznać. Wiadomo, że osada ta istniała już w XIV wieku, choć pierwsze wzmianki na jej temat pochodzą z początku XVI stulecia. Początkowo wieś należała do augustianów z Brześcia, później stała się własnością rodu Sapiehów.

Jakie atrakcje są obecnie zachęta do odwiedzenia tej wsi?

Kostomłoty znane są przede wszystkim jako miejsce, w którym znajduje się jedyna w Polsce katolicka parafia obrządku bizantyjsko-słowiańskiego. Parafia ta liczy sobie około 300 wiernych, którzy spotykają się na nabożeństwach w drewnianej cerkwi św. Nikity. Cerkiew ta jest nie tylko najcenniejszym zabytkiem w tej miejscowości, ale i ważnym ośrodkiem życia religijnego. To znane Sanktuarium Unitów Podlaskich, które przyciąga wielu pątników – nie tylko z terenów Podlasia. Sama cerkiew jest interesującą budowlą, której warto się uważniej przyjrzeć. Powstała ona w 1631 roku i do 1875 roku służyła miejscowym unitom.

W drugiej połowie XIX wieku stała się cerkwią prawosławną, co miało związek z polityką prowadzoną przez carską Rosję. Dziś jest to jedyna neounicka parafia w Polsce, do której z pewnością warto zajrzeć. W zabytkowym wnętrzu zachował się dwurzędowy ikonostas z XVII wieku, w którym przedstawiono sceny z życia św. Nikity. Całość prezentuje się wspaniale, dzięki czemu wizyta w Kostomłotach dla każdego z nas może się okazać wyjątkowym doświadczeniem.

Interesujesz się polskimi wsiami i miejscowościami? Sprawdź na portalu LidzbarkInfo.pl artykuły turystyczne o Lidzbarku, ale również i o tamtejszych wsiach, które znajdują się w regionie Lidzbarka.

na-wnuczka Poprzedni post Metoda „na wnuczka” wciąż rujnuje starsze osoby
Następny post Wioska Gotów w Masłomęczu