Warsztaty z mikrotoponimii

Czerwiec 13, 2017

9 czerwca br. odbyły się warsztaty dla uczniów Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Szczurowej oraz dla wszystkich zainteresowanych mieszkańców gminy. Spotkania poprowadziła dr hab. Dorota Rembiszewska z Instytutu Slawistyki PAN w Warszawie. Uczestnicy poznali podstawowe informacje na temat mikrotoponimów, ich pochodzenia i zasad zbierania. Uczniowie wykorzystując znane im nazwy miejscowe, odtwarzali swoje miejscowości i rysowali drogę, którą pokonują, idąc do szkoły. Natomiast dorośli dzielili się dawnymi oraz współczesnymi mikrotoponimami i dopisywali je na oficjalnych mapach gminy.

Mamy nadzieję, że warsztaty zachęcą do zbierania lokalnych nazw miejscowych, dzięki czemu będą mogły powstać aktualne i swojskie mapy poszczególnych wsi. W najbliższym czasie prowadzone będą w tym celu również wywiady
z mieszkańcami gminy – językoznawcy z Uniwersytetu Jagiellońskiego liczą na Państwa gościnność.

Na warsztatach ogłoszony został konkurs „U mnie – przewodnik szczurowski”. Wkrótce na stronie pojawi się więcej informacji na jego temat, ale już dziś zachęcamy do wzięcia w nim udziału – przewidziano atrakcyjne nagrody rzeczowe!

Zobacz więcej zdjęć

Skomentuj mój wpis jako pierwszy!

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *