Bukiet Szczurowski

Maj 30, 2016


Z przyjemnością zawiadamiamy, że projekt „Bukiet szczurowski”, przygotowany przez Koło Naukowe Językoznawców Studentów Uniwersytetu Jagiellońskiego i złożony przez Gminne Centrum Kultury Czytelnictwa i Sportu w Szczurowej, otrzymał dofinansowanie Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Ojczysty- dodaj do ulubionych”. Wyniki cieszą nas tym bardziej iż w konkursie złożono aż 336 wniosków, a wyłoniono jedynie 29 beneficjentów.

Pomysłodawcami projektu są dr hab. Kazimierz Sikora i mgr Barbara Żebrowska z Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Wraz ze studentami przyjadą w lutym na pierwszy z czterech zaplanowanych obozów dialektologicznych, podczas których będą rozmawiać z najstarszymi mieszkańcami gminy o dawnych zwyczajach, folklorze i gwarze. Zebrane w ten sposób informacje i teksty zostaną opatrzone popularnonaukowym komentarzem i opublikowane na stronie internetowej, z której korzystać będą mogli wszyscy mieszkańcy naszego regionu. Zaplanowany został również cykl wykładów i warsztatów prowadzonych przez profesorów, doktorantów i studentów Wydziału Polonistyki UJ dla uczniów gimnazjów z naszej gminy. Ponadto uczniowie, którzy włączą się w prowadzone podczas obozów dialektologicznych badania, pojadą w nagrodę na wycieczkę do Warszawy.
 

Opiekunami merytorycznymi projektu są dr  hab. Kazimierz Sikora i mgr Barbara Żebrowska z Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego, opiekunem organizacyjnym jest  mgr Michał Pastuch- nauczyciel PG w Szczurowej.
 
Więcej szczegółów projektu będzie można poznać podczas zaplanowanych na 11 lutego „Naukowo- kulturalnych posiadów”.
 
Projekt jest swoistą kontynuacją nawiązanej już wcześniej współpracy, podjętej przez profesorów, doktorantów i studentów Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego z  Urzędem Gminy w Szczurowej. Polegała ona na zorganizowaniu obozu dialektologicznego i przeprowadzeniu badań gwary szczurowskiej oraz wykładów dla szczurowskich gimnazjalistów. W trakcie badań przeprowadzono wywiady z 21 najstarszymi mieszkańcami gminy. Większość pozyskanych tekstów jest już transkrybowana i wkrótce ukaże się w druku.


   

tekst: dr hab. Kazimierz Sikora, mgr Barbara Żebrowska,
W zakolu Raby i Wisły, zdjęcia: UG Szczurowa

Skomentuj mój wpis jako pierwszy!

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *